Pielęgnacja Twarzy

Pielęgnacja Twarzy

Zadbana twarz wygląda świeżo i zdrowo. Młody wygląd to zasługa prawidłowej pielęgnacji oraz odpowiednio dobranych kosmetyków. Wpływ na wygląd skóry ma także styl życia, sposób odżywiania czy stres.
Prawidłowa ocena rodzaju skóry nie jest wbrew pozorom prosta. Poniżej zamieszczono cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów cer oraz zasady ich pielęgnacji.

Cera Normalna

Charakterystyka
Cera normalna to cera idealna, występuje u zdrowych dzieci, rzadko u osób dorosłych.
- kolor mleczno-różowy
- gładka, miękka, nie świeci się
- pory skórne praktycznie niewidoczne gołym okiem
- skóra normalna ma tendencję do przechodzenia w skórę suchą ( proces rozpoczyna się około 30 roku życia)

Pielęgnacja
Cera normalna wymaga pielęgnacji, która podtrzyma jej zdrowy stan. Zaleca się stosowanie delikatnych środków myjących – może być to pianka, mleczko czy płyn micelarny nie wymagający użycia wody. Cerę przemywać tonikiem i stosować odpowiedni krem do twarzy, np. nawilżający, odżywczy, od 25 roku życia delikatnie przeciwzmarszczkowy a później poprawiający napięcie i elastyczność skóry. Można stosować maseczki nawilżające, łagodzące, przeciwzmarszczkowe. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym to np. masaż twarzy, peeling kawitacyjny, odpowiednie dla cery maski.

Cera Mieszana

Charakterystyka
-strefa T czyli występowanie skóry tłustej na czole, nosie, brodzie
-błyszcząca w strefie T
-policzki i boki twarzy suche lub normalne
-rozszerzone, zatkane pory
-występują zaskórniki, z których mogą powstawać zmiany ropne
Cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej, dlatego czasem trudniej znaleźć odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji. Zaburzona jest gospodarka hydro – lipidowa. W strefie T występuje nasilone wydzielanie sebum (łoju), natomiast policzki i boczne partie są suche i często wrażliwe co spowodowane jest stosowaniem zbyt ostrych środków. Chcąc 'wysuszyć' tłuste partie twarzy pozbawia się warstwy lipidowej (tłuszczowej) również policzki.

Pielęgnacja
Pielęgnacja cery mieszanej wymaga stosowania preparatów 'inteligentnych' czyli takich, które oczyszczając partie tłuste nie drażnią partii suchych/normalnych. Odstawić należy preparaty zawierające alkohol i mydło zasadowe. Najlepiej stosować kosmetyki do cery mieszanej, takie jak żel oczyszczający, następnie tonik w celu przywrócenia prawidłowego pH skóry, na koniec nałożyć krem lub żel. Na dzień wybieramy kremy matujące, regulujące wydzielanie sebum (łoju), natomiast na noc nawilżające o lekkiej konsystencji. Jeden lub dwa razy w tygodniu warto zastosować peeling drobnoziarnisty, enzymatyczny lub gommage a następnie na tak przygotowaną skórę nałożyć maseczkę ściągającą pory czy balansującą.

Cera Sucha

Charakterystyka
-suchość skóry
-uczucie ściągania (szczególnie po umyciu wodą i mydłem)
-często występują łuszczące się plamy
-brak komfortu
Wyżej opisane cechy spowodowane są niedoborem składników N.M.F (Natural Moisture Faktor) oraz lipidów odpowiedzialnych za wiązanie wody w skórze. Skóra sucha łatwo czerwieni się na słońcu, opalenizna powstaje bardzo wolno. Łatwo ulega podrażnieniu przez czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, słońce, może także reagować na niektóre kosmetyki. Najczęściej rodzaj cery to uwarunkowanie genetyczne, jednakże wpływ na stan skóry mogą mieć między innymi niezbilansowana dieta, zaburzenia hormonalne, powolny metabolizm, źle dobrane kosmetyki.

Pielęgnacja
Podstawowa pielęgnacja obejmuje odpowiednie oczyszczenie skóry, jej nawilżenie i odżywienie. Należy odstawić preparaty z alkoholem i mydła zasadowe, oba składniki mają działanie przesuszające i drażniące. Do oczyszczania skóry z zanieczyszczeń i makijażu zaleca się stosowanie mleczek kosmetycznych i toników bezalkoholowych, które przywrócą prawidłowe pH skóry. Bardzo wygodne i skuteczne w użyciu są płyny i żele micelarne, które nie wymagają użycia wody. (nie trzeba po nich przemywać skóry tonikiem). Kolejny krok to odżywczy krem pod oczy i do twarzy. Na dzień najlepiej stosować krem z filtrem UV, który ochroni skórę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. W ciągu dnia, kiedy czuje się dyskomfort można spryskać twarz wodą termalną, która wspaniale odświeży i nawilży. Skóra sucha cechuje się również wczesnym występowaniem zmarszczek, szczególnie wokół oczu, ust i na szyi. W związku z tym bardzo ważna jest profilaktyka przeciwstarzeniowa polegająca na stosowaniu preparatów odżywczych i przeciwzmarszczkowych takich jak serum, maski. Kurację taką zaleca się rozpocząć około 30 roku życia celem wzmocnienia skóry, jej nawilżenia i odżywienia.

Cera Trądzikowa

Charakterystyka
- występują zaskórniki otwarte i zamknięte
- mogą występować zmiany ropne ( dość często)
- rozszerzone i zanieczyszczone pory (ujścia gruczołów łojowych)
- tłusta, świecąca cera
- zwiększone wydzielanie łoju ( sebum)
- mogą występować blizny jako pozostałość po większych zmianach
Cera trądzikowa z reguły jest tłusta i świecąca co spowodowane jest zwiększonym wydzielaniem sebum (łoju) przez gruczoły. Ujścia gruczołów łojowych zapychają się i powstają zaskórniki, z których część może rozwinąć się w zmiany ropne.

Pielęgnacja
W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo istotnym krokiem jest prawidłowe oczyszczenie cery. Zaleca się stosowanie żelu do mycia twarzy oraz przemycie twarzy, szyi i dekoltu tonikiem bezalkoholowym. 1-2 razy w tygodniu można zastosować peeling. Jeśli na skórze występują tylko zaskórniki warto sięgnąć po peeling drobnoziarnisty, którego drobinki złuszczą martwe komórki naskórka, substancją ścierną mogą być np. zmielone pestki brzoskwini. Jeśli występują zmiany ropne zaleca się peeling enzymatyczny – enzymy (np. z ananasa, papai) rozpuszczą martwy naskórek ale nie uszkodzą go. Pozostawią skórę czystą , świeżą i rozjaśnioną. Na tak przygotowaną cerę nakładamy maseczkę oczyszczającą, zwężającą pory czy matującą. Po zmyciu maski twarz przemyć tonikiem i nałożyć odpowiedni krem. Kremy dla cery trądzikowej mają lekką konsystencję, która nie zapycha porów. Do wyboru są kremy matujące, delikatnie nawilżające. Kupując podkład warto również zwrócić uwagę na to aby jego konsystencja była lekka i płynna lub półpłynna. Fluid taki nie osiądzie w rozszerzonych porach i nada cerze świeży wygląd.
W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegu tradycyjnego oczyszczania twarzy, peelingu kawitacyjnego. W przypadku zmian większych czy długotrwałych należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Cera Naczynkowa

Charakterystyka
- widoczna sieć naczyń włosowatych (naczynka rozszerzone i popękane)
- największe zmiany na policzkach, na skrzydełkach nosa, brodzie
- rumień na policzkach
- wrażliwość na czynniki zewnętrzne
Cerę naczynkową cechuje występowanie rozszerzonych lub popękanych naczyń krwionośnych. Łatwo ulega podrażnieniu na skutek działania czynników zewnętrznych, źle dobranych kosmetyków, może występować rumień. Celem pielęgnacji jest wzmocnienie ścianek naczyń włosowatych, wzmocnienie skóry oraz załagodzenie podrażnień.

Pielęgnacja
Cerę naczynkową oczyszcza się preparatami bez alkoholu. Najlepiej stosować mleczka lub płyny micelarne nie wymagające użycia wody. Jeśli wybierzesz emulsję myjącą, najlepiej do mycia zastosować wodę mineralną lub wodę przegotowaną, które nie podrażnią skóry tak, jak woda z kranu. Po przemyciu skóry twarzy, szyi i dekoltu tonikiem bezalkoholowym pora na krem, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie ścian naczyń. Zadanie takie pełnią między innymi takie składniki kosmetyku jak witaminy K, P, C, wyciąg z arniki górskiej czy kasztanowca. Jeden lub dwa razy w tygodniu warto zastosować maseczkę wzmacniającą naczynia, łagodzącą podrażnienia, kojącą czy nawilżającą. Chcąc oczyścić skórę sięgnij po delikatny peeling enzymatyczny, który rozpuści martwe komórki naskórka. Zrezygnuj z peelingów ziarnistych, których granulki drażnią skórę. Cerę naczynkową należy chronić przed słońcem stosując odpowiedni krem z filtrem UV, nie należy korzystać z solarium.

Oprócz rodzaju skóry ważne jest też określenie dodatkowych cech, między innymi takich jak wrażliwość, odwodnienie.
Jeżeli na Twojej twarzy znajdują się rozszerzone naczynka (tzw. Pajączki) powinnaś stosować kosmetyki do cery naczynkowej.
Jeśli masz skórę np. suchą czy mieszaną, która łatwo się czerwieni i ulega podrażnieniom to jesteś właścicielką cery wrażliwej. Kupując kosmetyki dobierz je np. do cery suchej i wrażliwej.
Skóra, na której widoczne są objawy upływającego czasu, czyli zmarszczki, wiotkość skóry określa się jako dojrzałą lub starzejącą w zależności od stopnia nasilenia zmian.
Skórę odwodnioną cechują z kolei linie poprzeczne na czole oraz rozszerzone pory. Ten typ skóry może występować u osób np. o skórze suchej czy mieszanej, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Skóra wokół oczu

Specjalnej pielęgnacji wymaga skóra wokół oczu, która jest bardzo delikatna a jej grubość to jedynie około 0,5 mm, co odpowiada grubości skorupki od jajka kurzego.
Skóra wokół oczu posiada zdecydowanie mniej gruczołów łojowych. Łatwiej ulega zwiotczeniu i szybciej widać na niej zmarszczki ze względu na ciągłą pracę mięśni (mrużenie oczu, uśmiechanie).
Krem pod oczy powinien zostać włączony do pielęgnacji już od około 18 roku życia. Pierwszy krem na okolice oczu ma za zadanie nawilżać delikatną skórę. Często kosmetyk taki ma konsystencję żelu, który łatwo się rozprowadza i szybko się wchłania.
Kolejnym kremem będzie preparat na pierwsze zmarszczki o działaniu wzmacniającym skórę (około 25 roku życia).
Lata 25-30 to czas na wprowadzenie kremu pod oczy dla skóry dojrzałej.
Krem liftingujący, ujędrniający, wypełniający zmarszczki wprowadzamy po 40 roku życia.
Mimo, że producenci ułatwili dobór kremu pod oczy umieszczając na opakowaniach grupę wiekową, dla której kosmetyk jest przeznaczony, warto jednak najpierw samemu ocenić czego potrzebuje skóra.

Peeling w pielęgnacji twarzy

Cykl komórkowy wynosi 28 dni, jest to okres od powstania nowej komórki do jej złuszczenia. Aby uchronić skórę przed nadmiarem złuszczonych komórek pielęgnację zaleca się poszerzyć o preparaty złuszczające czyli peelingi. Również ten preparat należy dobrać do potrzeb swojej skóry i jej zachowań. Najczęściej zaleca się wykonywanie zabiegu jeden raz w tygodniu (dokładne wskazówki znajdują się na opakowaniu). Osoby o cerze wrażliwej mogą stosować peeling jeden raz na dwa tygodnie.
Peeling enzymatyczny to preparat, w którym funkcje złuszczającą pełnią enzymy roślinne. Bardzo popularne są enzymy z ananasa i papai, które rozpuszczają zalegające martwe komórki naskórka i dodatkowo rozświetlają cerę. Peeling enzymatyczny ma kremową konsystencję, wymaga zmycia wodą. Nie nakłada się go na okolice oczu. Jego działanie jest delikatne i jednocześnie bardzo skuteczne. Peeling enzymatyczny to produkt dla każdego, w szczególności dla skór naczyniowych, wrażliwych ze względu na to, że nie posiada drobinek ściernych mogących mieć drażniący wpływ na skórę. Jest to preparat wskazany dla osób ze skłonnością do trądziku, w szczególność jeśli występują zmiany ropne, które podczas stosowania peelingu ziarnistego mogłyby ulec uszkodzeniu.
Peeling drobnoziarnisty to kosmetyk zawierający granulki ścierne. Drobinki mogą być pochodzenia naturalnego np. zmielone pestki brzoskwini lub syntetycznego. Peeling taki stosuje się na suchą lub zwilżoną skórę twarzy masując okrężnymi ruchami i omijając okolice oczu. Podczas masażu granulki ścierają złuszczony naskórek i odblokowują pory. Skóra po zabiegu jest czysta i wygładzona.

Maseczka -bogactwo składników

Oczyszczona skóra będzie wspaniale przyjmować składniki aktywne z kosmetyków. Dzięki temu, że pory skórne są odblokowane preparaty mogą wnikać głębiej. Na skórę oczyszczoną peelingiem warto nałożyć maseczkę do twarzy, która w zależności od przeznaczenia odżywi skórę, nawilży, ujędrni czy dotleni. Maseczki stosuje się omijając okolice oczu. Przeciętnie maseczkę nakłada się na 15 minut a następnie zmywa się ciepła wodą lub zbiera jej pozostałość wacikiem (informacje na opakowaniu). Maseczka zawiera więcej składników aktywnych niż krem, dzięki czemu rezultaty widoczne są szybciej a efekt utrzymuje się dłużej.
Po zmyciu maski twarz przemywamy tonikiem.

Tonik i jego działanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie po co stosować tonik. Wbrew pozorom jest on bardzo istotnym elementem w pielęgnacji twarzy. Przywraca skórze prawidłowe pH, zmywa pozostałości makijażu czy maseczki. Różnicę na pewno poczują osoby o skórze suchej, których twarz po umyciu jest ściągnięta, natomiast po przemyciu tonikiem poczują większy komfort.
Tonik najlepiej stosować rano i wieczorem po umyciu twarzy. Płatkiem kosmetycznym zwilżonym w kosmetyku przemywamy skórę twarzy, szyi i dekoltu. Czekamy moment do przeschnięcia.
Pielęgnację kończymy nakładając krem/żel pod oczy i krem do twarzy.

infolinia 888-905-906